7. Yıl   Bizi seçtiğiniz için teşekkürler...

 

 

  home study service partner solution contact us  
 

Türkiye' de istediğiniz bölüme yerleşemediniz mi? Üzülmeyin...

Bulgaristan'da Eğitim Alarak Avrupa Diploması Sahibi Olun...

 

 

Sofya Tıp Üniversitesi

Bulgaristan'ın en eski tıp öğretim müessesesi olan Sofya Tıp Üniversitesi dünya standartlarında eğitim veren, sağlık politikası gerçekleştiren Bulgar tıp ekolünü temsil eden, ulusal eğitim, bilim araştırmaları ve tedavi merkezidir.

Sofya Tıp Akademisi tıp, stomatoloji, eczacılık ve kamu sağlığı alanlarında bütün yüksek öğretim ve bilim dünya standart ve kriterlerine uyumlu çalışan tek okul ve örnek bir tedavi ve teçhiz müessesesi. Akademi bünyesinde çalışan Aleksandrovska, St.  Ekaterina, Tsaritsa Yoanna, Mayçin Dom ve diğer  üniversite hastaneleri en iyi tedavi merkezleri olarak Bulgar toplumunun şuuraltına yerleşmiş bulunuyor.

Sofya Tıp Akademisinde 1969 öğretim görevlisi ve bilim adamı çalışıyor, yaklaşık 8000 öğrenci öretim görüyor, bunların 800'ü yabancı.

Öğretim programlarının Avrupa Birliği kriterlerine uyumlu olmaları oldukça geniş karşılıklı öğrenci ve öğretim görevlisi değişimine imkan veriyor. Öğrenci değişim programları çerçevesinde Avrupa Amerika ve Asya ülkeleriyle yıllık 50 öğrenci başka ülkede tecrübe paylaşımı ve bilim araştırmaları yapıyor, bir okadar başka üniversitelerden gelen öğrenci de Sofya Tıp Akademisinde öğretim görebiliyor. 
 

Bölümler

Sofya Tıp Üniversitesi'nde aşağıdaki bölümler bulunmaktadır.

  • Tıp Fakültesi (İngilizce) - YENİ
  • Diş Hekimliği
  • Eczacılık
 

Öğretim Ücreti  

No

Bölümler

Hazırlık

Lisans

Uzmanlık

1

Tıp Fakültesi Bulgarca

3700

7000 (6 yıl)

7000

2

Tıp Fakültesi İngilizce

4800

8000 (6 yıl)

-

3

Diş Hekimliği Fakültesi

3700

8000 (5.5 yıl)

7000

4

Eczacılık Fakültesi

3700

7000 (5 yıl)

7000

5

Eczacılık Fakültesi İngilizce

4800

6000 (5 yıl)

-

6

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (Bulgarca)

3500

3000 (4 yıl)

-

 

Hazırlık Programı

Bir yıl süreli Bulgarca veya İngilizce hazırlık eğitimi verilir. İngilizce ya da Bulgarca yeterlilik sınavlarını geçen öğrenciler bu programlara kayıt yaptırmadan lisans eğitimlerine başlayabilirler. (İngilizce eğitim sadece Tıp fakültesinde verilmekte ve hazırlık sınıfı ilk kez bu yıl açılmıştır).

Yurt İmkanı

 Öğrenci yurtlarında konaklama ücreti aylık 40-70ˆ civarındadır, bu ücrete ısınma ve elektrik ücreti dahildir. Telefon ve Internet imkanlarına sahip 2 ve 3 kişilik odalar bulunmaktadır.

Yaşam Giderleri

Aylık ortalama yaşam giderleri 100-150 Euro, bir dönemlik kitap ve araç gereç giderleri yaklaşık 50 Euro civarındadır.

Uluslararası Anlasmanlar

Tıp Fakültesi aynı zamanda SOCRATES gibi uluslararası bilim projelerine iştirak etmektedir. SOCRATES bir Avrupa Toplumsal programı olup eğitim geliştirme ve Avrupa�da açık bir eğitim programının oluşması için çalışmaktadır. Başlıca amaçları şunlardır:

1) Avrupa eğitimini bütün alanlarda geliştirtmek ve güçlendirme. Aynı zamanda Avrupa eğitim kaynaklarına erişebilmede eşitlik sağlama.

2) Eğitimde işbirliğini ve hareketliliği canlandırmak. Özellikle:

a) Eğitim kurumları arasında değiş tokuş�u teşvik etmek,

b) Yabancı üniversiteler ile ortak eğitim yılının kabulü,

c) Bilgi değişimini geliştirmek,

d) Popüler eğitim metotları ve kaynaklarını ulusal ve Avrupa düzeyinde bilgisel ve iletişimsel geliştirmek için programlar düzenlemek

 

Başvuru İçin Gerekenler

Sofya Tıp Üniversitesi'ne başvuracak öğrencilerin lisede en az 3 yıl biyoloji ve kimya derslerini görmüş olması ve gördükleri tüm yılların derslerin yıl sonu not ortalamalarının en az 3 ve üzeri olması gerekmektedir. (Sözel ve Eşit Ağırlık bölümü öğrencileri de kayıt yaptırabilirler.)  

 
Bulgaristan' da Eğitim
Referanslarımız
Kayıt İşlemleri
Üniversiteler - Bölümler
Haberler - Duyurular
Ulaşım
Konaklama
Askerlik Tecili
MYO Mezunları
YÖK Denkliği